Ponownie muzea oraz inne instytucje w całej Polsce otwarły swoje drzwi dla wszystkich zwiedzających, tym razem w nocy z 17 na 18 maja 2024r.
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaprosiło na „Zegarową Noc Muzeów”, w czasie której można było podziwiać wystawę zegarów ze zbiorów samego muzeum, w tym: zegary ścienne, kieszonkowe czy te używane na co dzień, czyli naręczne.
Z kolei Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej przygotowało wystawę „Kożdy mo swojego ptoka, czyli Ślõnskie hobby”. Z jednej strony zostały zaprezentowane tradycyjne śląskie pasje takie jak: hodowla gołębi pocztowych i ptaków śpiewających, uprawa ogródków działkowych, gra w skata czy zamiłowanie do sportu i śpiewu, z drugiej zaś ukazane współczesne, zróżnicowane zamiłowania, którym w wolnym czasie oddają się mieszkańcy Górnego Śląska.
Fajki z kolekcji Romana Wyciska |
Zbiory birofilistyczne z kolekcji Stanisława Wilczka |
Banknoty i monety z kolekcji Stanisława Mazura |
Figurki Rumcajsów z kolekcji Łukasza Steuera |
Natomiast w Katowicach mogliśmy odwiedzić
m.in. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, gdzie w programie znalazły się:
prezentacja
repliki komputera Apple I, programowanie na komputerze Meritum i oczywiście gry,
pierwsza wersja słynnego TETRIS, ale na komputerze PDP 11/34, pierwsza polska
gra komputerowa, czyli Marienbad – oczywiście na komputerze ODRA 1305.
Kto woli dalsze podróże i wybrał się np. do Warszawy, to mógł odwiedzić nietypowe miejsce, jakim jest Dom Pogrzebowy "Służew". W tą wyjątkową noc można tam było np.: obejrzeć niedostępne zwykle pomieszczenia, posłuchać o zadaniach Mistrza Ceremonii, czy poznać techników sekcyjnych. Opowiadali oni o tajnikach swojej pracy w prosektorium i prezentowali sprzęt niezbędny do profesjonalnego przygotowania ciała do pogrzebu.