Tym razem zapraszamy do stolicy Węgier, którego symbolem jest budynek Parlamentu.
Jest on jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie (długość – 265 metrów, szerokość – do 123 metrów). Zbudowany w latach 1885 – 1904. W środku znajduje się 691 pomieszczeń. Największymi salami parlamentu jest dawna Izba Niższa oraz dawna Izba Wyższa. W budynku jest przechowywana największa relikwia narodu węgierskiego – korona świętego Stefana, której turyści nie mogą robić zdjęć.
Dawna Izba Wyższa Parlamentu |
Hol główny Parlamentu |
Baszta rybacka to również jeden z najbardziej znanych symboli stolicy
Węgier. Zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1895–1902, w
miejscu dawnych murów zamkowych. Nazwę „rybacka” zawdzięcza średniowiecznemu
cechowi rybaków, który bronił tej części murów.
Bazylika św. Stefana jest największym kościołem
Budapesztu. Wśród wielu relikwii przechowywanych w
kościele jest zmumifikowana prawica świętego Stefana (pierwszego
węgierskiego króla).
Zmumifikowana dłoń Stefana |
Aquincum to starożytne miasto położone na znacznym obszarze dzisiejszego Budapesztu. Początki budowy starożytnego miasta sięgają 19 r. n.e. Miasto miało dwa amfiteatry – wojskowy i cywilny, akwedukty i łaźnie z pięknymi mozaikami. Aquincum zostało zdobyte i splądrowane przez barbarzyńców. Do dzisiaj odkrywane są dawne przedmioty codziennego użytku pochodzące ze starożytnego miasta.
Przedmioty z czasów rzymskich |
Mozaika |
Polskim akcentem jest pomnik polskiego generała Józefa Bema - naczelnego wodza powstania węgierskiego 1848-1849, który ukazuje generała wydającego rozkaz zdobycia mostu podczas krwawej bitwy z Austriakami pod Piski 9 lutego 1849 roku. Słowa legendarnego rozkazu wyryto na kamieniu przed pomnikiem: „Odbiorę most albo zginę! Naprzód Węgrzy! Nie ma mostu, nie ma Ojczyzny!”. Postać generała podpisana jest „Bem Apo”, co znaczy „ojczulek Bem" – tak Węgrzy nazywali naszego rodaka.
Źródło: Marek - SP 2 Świętochłowice (uczestnik rozgrywek RLH)