Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 11 listopada 2024

Narodowe Święto Niepodległości - 2024r.

Tradycyjnie już uczestnicy Regionalnej Ligi Historycznej nie zapomnieli o uczczeniu 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W Szkole Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach uroczysty apel połączony został z krótką prezentacją artystyczną.

Uczniowie wszystkich klas mogli wysłuchać informacji na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz tego, jak ważne święto obchodzimy 11 listopada. Ponadto na własne oczy można było zobaczyć mundur polskiego żołnierza kombatanta, który został przywdziany przez Sebastiana, ucznia I LO im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach. Dla tych, którzy woleli pośpiewać, czekały śpiewniki patriotyczne i wspólnie odśpiewanie tak znanych pieśni jak: „Piechota”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Serce w plecaku”.






Wydarzenia w naszym regionie

Kulminacyjne uroczystości tradycyjnie odbyły się na Stadionie Śląskim. Można było podziwiać m.in. wystawę militariów, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, czy też przelot samolotów wojskowych.

W Świętochłowicach część oficjalna obchodów odbyła się pod Muzeum Powstań Śląskich, gdzie odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową i wygłoszono przemówienia okolicznościowe.

W Bytomiu oficjalne uroczystości z udziałem m.in. wojskowej asysty honorowej 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej odbyły się pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego. Kto chciał aktywnie spędzić ten czas, miał okazję wziąć udział w Biegu Niepodległości, który wystartował o godzinie 11.11.

W Gliwicach oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie wszyscy chętni mogli wziąć udział w koncercie pieśni patriotycznych „Zaśpiewajmy niepodległej”. Zaplanowano również prezentację pojazdów wojskowych oraz możliwość poczęstowania się grochówką.

Komu w duszy gra muzyka, ten mógł posłuchać koncertu Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Złożenie wieńców i kwiatów w tym mieście odbyło się pod krzyżem na placu kościelnym (kościoła pw. św. Anny).

W Wiśle uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny (przy ul. M.Konopnickiej). Tam też można było posłuchać Wiślańskiej Orkiestry Dętej.

Z kolei rudzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców miasta w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny przy ul. Kard. A. Hlonda. Tradycyjnie już odbył się XXXI Bieg Niepodległości w halembskim lesie, a także zaproszono na 28 galę wręczenia „Hanysów”, czyli nagród przeznaczonych dla wybitnych Ślązaków.






Orkiestra Dęta Kopalni "Pokój"


Poczty sztandarowe